Den Země
Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22.dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21.března a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země byl slaven 22. dubna 1970 v San Franciscu. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty.
OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.
Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.
První vlaštovka
Znečišťování životního prostředí si v širším měřítku začalo lidstvo uvědomovat na počátku šedesátých let. Věřili byste, že se do té doby snahy o ochranu Země projevovaly pouze minimálně? Boom průmyslu po druhé světové válce svorně zvyšoval životní úroveň, stejně tak ale ničil ovzduší, jezera i řeky. V USA vystoupil proti devastování planety senátor Gaylord Nelson - jako jeden z prvních.
Nečekaný zájem
Na podzim roku 1969 oznámil pan Nelson plán na velkou událost, která ponese název Den Země. Vyzval celý národ, aby se připojil. Odezva? Byla obrovská. Nelson později přiznal, že byl nesmírně šokován. K akci se přihlásilo neuvěřitelných dvacet milionů lidí. V New Yorku promluvil herec Paul Newman a jen ve Washingtonu poslouchaly projevy tisíce občanů.
Věci se najednou začaly hýbat. Konec sedmdesátých letech nastartoval etapu "oficiální" lásky k přírodě, která trvá dodnes. Byly přijaty zákony o ochranu vod, záchranu ohrožených druhů i omezení toxických látek. Od roku 1970 oslavy dne Země nevídaně rostly. V roce 1990 už byl "svátek" neodmyslitelný pro téměř celý svět. Oslav se účastnilo téměř 200 milionů lidí ve více než 140 zemích světa!
Pojďme začít. A nepřestat
Dnes Den Země aktivně podporuje milarda lidí. Nezisková organizace EDN (Organizace Dne Země) se zabývá čistou energií, zakládáním nových lesů i problematiku fosilních paliv. Na oficiálních stránkách EDN se píše, ať beze strachu pro Zemi něco uděláme. Ať začneme hned. Ať nepřestáváme. Koneckonců je modrá planeta rájem na zemi. Už odjakživa.
Převzato z:
http://www.history.com/topics/holidays/earth-day
http://www.popsugar.com/tech/Google-Which-Animal-You-Quiz-37325298