Otevírací doba výdejního místa: Romantika - obchod pro šikuly, Račiněveská 2444, Praha 9 - Újezd nad Lesy, Po-pá 9:00 - 18:00, So 9:00 - 13:00

Jak je to letos s Adventem?

Advent v roce 2017

 

Období adventu začíná v roce 2017 první víkend v prosinci. Advent znamená latinsky adventus = příchod. Advent v tomto roce začíná 3. prosince a končí na Štědrý den po západu slunce. Každá neděli během této doby nese své jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá.

První svíčku na adventním věnci zapálíme tedy v neděli 3.12.2017.

Termíny, kdy zápalit svíčky na adventním věnci jsou zde:

  • 3.12.2017 – Železná neděle
  • 10.12.2017 – Bronzová neděle
  • 17.12.2017 – Stříbrná neděle
  • 24.12.2017 – Zlatá neděle

Svíčky na advetním věnci

 Advetní věnec

Jedním ze symbolů adventního obdojí je právě advetní věnec, který si můžete koupit a nebo ještě lépe vyrobi sami. Advetní věnec může k zavěšení na dveře, v tomto případě bez svíček, a nebo právě k položení na stůl, kde 4 svíčky odpočítávají jendotlivé týdny do začátku Vánoc. Tento zvyk ale není tradiční český. Dostal se k nám z Německa někdy po roce 1950.

Samotný věnec má symbolizovat Boží věčnost a jednotu a Kristův kříž. Jsou zde určitá pravidla, co by na věnco mělo být. Větvičky cesmíny nebo smrku zde představují život. V dřívějších dobách se používali i slaměné věnce bez ozdob jejímž cílem bylo odhánět zlé duchy a poskytnout požehnání. Dále zde hrají svou roli i barvy, které na věnec použijete. Nezapomeňte, že se svíce zapalují proti směru hodinových ručiček. Možná jste nevěděli, že existují i věnce s pátou bílou svíčkou, která symbolizuje Krista a zapaluje se až na samotný Štědrý den.

Jaké barvy na advetní věnec?

Pro advent je typická barva fialová, která vyjadřuje pokání a důstojnost. Tuto barvu by měly mít i svíčky a případné stuhy. Ale pozor, třetí svíčka v pořadí představuje přátelství a měla by tedy být růžová. Můžete se ale setkat i barvou bílou, červenou nebo modrou, kterou používají v Americe. Bílá barva se uchytila zejména v evropských zemích, protože tato barva je již tradičně pojatá jako barva slavností. V protestanské círvky pužívají svíčky červené a tato barva se rozšířila i do našich krajů. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější a v rodinách ji uvidíte nejčastěji.

Symboly svíček na adventním věnci

Jednotlivé svíčkZapalování svíček na adventním věnciy na věnci mají i svoji symboliku.

  • První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.
  • Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.
  • Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská
  • Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.
  • Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

 

Převzato z http://www.bilevanoce.cz/advent/#.WhdmCzeLrIU